درمان جوش سرسیاه

پاکسازی منظم پوست، اولین شرط برای عدم به وجود آمدن این جوش‌ها است. اگر پوست به خوبی تمیز نشود، آلودگی‌های بیشتری جذب می‌کند و ابتدا جوش‌هایی به رنگ زرد و سپس سیاه ایجاد می‌شود. برای آرایش از فرآورده‌های مخصوص پوست چرب استفاده کنید. پودرهای صورت برای پوست چرب به ویژه آنهایی که جوش می‌زنند، مناسب‌ترند. پودرهای نرم و فشرده در این مورد بهترند. این پودرها چربی پوست را به خود جذب می‌کنند. می‌توان در زیر آنها از لوسیون‌های آرایشی بدون چربی استفاده کرد. پودرهای آرایشی نباید روی کرم‌ها و پمادهای چرب استفاده شود. برای پاک کردن مواد آرایشی از صورت، بهترین راه شستشو با آب و صابون است. همچنین می‌توان از شیرپاک‌کن و لوسیون‌های مخصوص پاک کردن مواد آرایشی هم استفاده کرد.
یک سفارش مفید
دانه های سر سفید یا سر سیاه را هیچ گاه دستکاری نکنید و سعی نکنید با ناخن آنها را کنده یا با فشار دادن جوش ، عفونت آن را خارج سازید ، زیرا این کار ، باعث تحریک پوست خواهد گردید و اثری که بعد از بر روی پوست باقی خواهد ماند به مراتب نازیباتر از خود جوش است و بر طرف کردن آن نیز دشوارتر می باشد.
پاکیزگی ، بهترین درمان!
بهترین درمان آن است که صورت خود را با دقت و وسواس زیادی پاکیزه نگاه دارید. بخار دادن پوست و شستشوی مرتب و زیاد با آب و صابون ، به ویژه صابونهای ضد عفونی کننده که مخصوص شستشوی این قبیل پوستهاست ، همچنین استفاده از ماسک ، برای این منظور اقدامی مفید به شمار می رود.حال می خواهیم چند راه درمان را معرفی کنیم.
۱-درمان با آرد و صابون
با این نسخه قدیمی که مخصوص از بین بردن دانه های سر سیاه می باشد می توان این اشکال پوستی را مداوا کرد:
مواد لازم
آرد جو                     ۴۵۳ گرم
آرد مغز بادام           ۲۲۶ گرم
پودر ریشه معطر زنبق اروپایی  ۱۱۳ گرم
پودر صابون زیتون         ۲۸ گرم
طرز تهیه:
تمامی مواد را کاملاً با هم مخلوط کرده، کمی روی آن آب بریزید تا مرطوب شود و حدود یک قاشق غذا خوری آب روی آن بریزید تا خمیری بدست آید .این خمیر را به آرامی با نوک انگشتان بر روی پوست و جوشهای سر سیاه بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد شستشو دهید.
۲-درمان با لیموترش
 
عکس + درمان با لیموترش

در قرن نوزدهم میلادی ، برای از بین بردن دانه های سر سیاه در اطراف بینی، هر روز روی آنها آب لیمو ترش می مالیدند و این عمل را آنقدر ادامه می دادند تا دانه های سر سیاه از بین برود.
۳-درمان با جوش شیرین
عکس + درمان با جوش شیرین

روش قدیمی دیگری که پیشینه آن به دوران جنگهای داخلی آمریکا باز می گردد آن است که دو گرم جوش شیرین را در ۲۲۶ گرم آب مقطر (تقریباً یک فنجان سر خالی) حل کرده و روی دانه های سر سیاه بمالید.
این مطلب توسط تیم زیباجو تهیه شده است و کپی کردن آن فقط با ذکر و لینک منبع امکان پذیرمیباشد