ما در اطراف مان بین دوستان،همسایه ها و فامیل ها زوج هایی را میبینیم که دیگر آن دوست داشتن قدیم بین شان نیست و کم رنگ شده است،یا حتی شاید خود شما هم مزدوج باشید و این مشکل را داشته باشید.سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که در صورت پشیمانی چطور میتوانیم به روزهای دوست داشتن بازگردیم؟

بعضی از زوج هایی که در ظاهر باهم زندگی می کنند و جدایی در شناسنامه شان ثبت نشده، درحقیقت «باهم هایی بدون هم» هستند؛ کسانی که زیر یک سقف زندگی می کنند اما هر کدام دنیای جداگانه ای دارند.

عمارت هایی که صاحبان آنها در تنهایی شان دچار آسیب های زیادی می شوند ولی در بیشتر موارد می توان چنین رابطه زناشویی ای را ترمیم و اصلاح کرد و حتی با به دست آوردن مهارت های همسرداری، به گونه ای رابطه را مدیریت کرد که عاشقانه تر و بهتر از قبل شود. می خواهیم بگوییم که حتما این امکان وجود دارد رابطه ای را که ترمز بریده و در سراشیبی سقوط افتاده با کمی صبر و تغییر رفتار، نجات داد. کار ساده ای نیست اما برخی چیزها ارزش تلاش کردن را دارد؛ چیزهایی مثل عشق، خانه، خانواده و… .

در سرزمین عجایب

یکی از چیزهایی که باعث جدایی عاطفی بین زن و شوهر می شود عدم شناخت صحیح زن و شوهر از یکدیگر است. ابتدای آشنایی و ازدواج، شما و همسرتان کلیاتی در مورد هم می دانستید، تحقیق کرده و در مورد علایق و خواسته های تان ساعت ها صحبت کرده بودید. شاید آن روزها فکر می کردید که تا همین حد از آینده نگری برای خوشبختی تان کافی است. اما خیلی زود، زمانی که به خانه مشترک رفتید و زندگی واقعی تان شروع شد، متوجه شدید که چنین چیزی نیست و بخش زیادی از روحیات و دنیای هم را نمی شناسید. تا اینجا جای نگرانی نبوده و وضع شما مانند بسیاری از زوج های دیگر است اما تفاوت شما و آنهایی که بعد از گذشت مدتی دنیای ناشناخته هم را شناختند و روزبه روز پیوند عاطفی شان بیشتر شد در این است که آنها تصمیم گرفتند مثل روزهایی که در گیر انتخاب هم بودند، برای شناختن دنیای هم تلاش کنند و به آن نزدیک شوند. شوهری را تصور کنید که وقتی متوجه شد همسرش به هنر علاقه دارد، تشویقش کرد، همراهش رفت، کمی دنیای هنر را شناخت و حتی اگر برایش دلچسب نبود برای نزدیک شدن به همسرش از او خواست تا در مورد آن باهم حرف بزنند.

زنی را تصور کنید که وقتی فهمید همسرش عاشق کوهنوردی است، گاهی همراهش رفت، مابقی اوقات هم مانعش نشد و درک کرد که شوهرش هر جمعه صبح دلش می خواهد به کوه برود و به جای غرزدن شرایط را برای او مهیا کرد. این زن و شوهرها فقط در تصور شما نیستند، در دنیای واقعی هم وجود دارند. شما چقدر برای شناخت هم و نزدیک تر شدن به دنیای هم تلاش کرده اید؟ حالا که می خواهید زندگی تان را از روزمرگی و بی تفاوتی نجات دهید، بهتر است سعی کنید دنیای ناشناخته یکدیگر را بشناسید. مانند یک جست وجوگر عمل کنید اما ذره بین عیب یابتان را کنار گذاشته و به جای آنکه دنبال نقاط ضعف و قدرت هم باشید، بدون قضاوت کردن، یکدیگر را همانطور که هستید بشناسید نه آنطور که تصور می کنید باید باشید.

باتو دنیا جای بهتری است

به زندگی تان با دقت نگاه کنید. افرادی که به آنها علاقه مند هستید، چه کسانی اند؟ کدام یک از دوستان تان جایگاه ویژه ای برای شما دارند. انسان ها، کسانی را که باهم لحظات خوشی داشته اند به سختی فراموش می کنند؛ آنها که کنارشان از ته دل می توانند بخندند، خودشان باشند و زندگی را کامل زندگی کنند. شما و همسرتان چه خوشی های مشترکی داشته اید؟ بعد از روزهای اول آشنایی و تمام شدن مراسم و ماه عسل، برای لذت مشترک از زندگی چه برنامه ریزی ای داشته اید؟ آیا باهم تماس می گرفتید و برای پیاده روی شب قرار می گذاشتید؟ چندبار در طول روز به هم زنگ یا پیامک می زنید؟ وقتی زن و شوهرها لحظات خوش دونفره شان تمام شود، از هم دور می شوند و برای لذت بردن، هر کدام جایگزینی پیدا می کنند. خانم ها اغلب به جمع های دوستانه پناه می برند و مردان به کار و این روزها شاید هر دو به دنیای مجازی و آدم هایی با کیلومتر ها فاصله اما در گوشی همراه. اگر می خواهید دنده عقب، از سردی رابطه به روزهایی برگردید که باهم بودن برایتان به هر چیزی ترجیح داشت، بهتر است به تفریح های دونفره بروید. با دوستان و اقوامی که هر دو دوست دارید و موافق هستید، رفت وآمد کنید، باهم به سینما و مسجد و پارک و… بروید. برای هم لطیفه بخوانید. کمی قالب های موجود را بشکنید و سعی کنید بتوانید در کنار هم از زندگی تان لذت ببرید. البته این زمانی میسر می شود که شناختی از هم داشته باشید تا بدانید طرف مقابل تان هم در چه شرایطی دنیا برایش جای بهتری است.

از محبت، خارها گل که گلستان می شود

ابراز محبت می تواند مانند تنفس مصنوعی رابطه ای را که نفس های آخر را می کشد، نجات دهد. تفاوت اساسی زوج هایی که بعد از سال ها زندگی مشترک، هنوز گرمای رابطه شان حس می شود با شما که مدتی است راه تان را از هم جدا کرده اید، در ابراز علاقه بموقع است. سعی کنید به یاد بیاورید آخرین بار که به همسرتان گفتید او را دوست دارید، چه زمانی بود؟ یک هفته قبل، یک ماه قبل، یک سال قبل؟ به احتمال زیاد یادتان نمی آید دقیقا چه زمانی بود. از طرف دیگر سعی کنید به خاطر بیاورید چرا دیگر این کار را انجام ندادید، شاید خجالت کشیدید، شاید هم فکر کردید چرا هر بار شما؟ در هر صورت حتما دلایل و به بیان بهتر بهانه هایی داشته اید و همسرتان هم همینطور. اینکه محبت تان را احتکار کردید و به هم نشان ندادید باعث شد هرکدام تان فراموش کنید که روزی روزگاری چه حرف هایی از هم شنیده اید. در این مورد مردها خوددار تر هستند و گاهی بهانه شان این است که به صورت عملی محبت شان را نشان می دهند درحالی که همه انسان ها نیاز دارند تا دوست داشتن ها را بشنوند. پیامبر(ص) می فرمایند: «قَوْلُ الرَّجُلِ لِلْمَرْأَه إِنِّی أُحِبُّک، لَا یذْهَبُ مِنْ قَلْبِهَا أَبَداً؛ یعنی اگر مردی به زنش بگوید من تو را دوست دارم، این جمله هرگز از دل زن خارج نمی شود».

میانبر بزنید

یادتان باشد رابطه ای را که به نفس نفس افتاده می توانید باگفتن کلمات جادویی دوباره به زندگی برگردانید و بعد از آن برای قوت گرفتن، تقویتش کنید و دوران نقاهت تان را با یادگرفتن مهارت های ارتباطی مخصوص همسران بگذرانید. اما برای شروع، جمله «دوستت دارم» می تواند معجزه کند.

 

اکاایران