«قوانین ازدواج» پیش از مراسم عروسی نیز لازم الاجرا هستند. به اعتقاد ما پس از نامزدی، بهتر است تاریخ عروسی را مشخص کنید – هرگز زیر بار دوران نامزدی بی پایان و نامشخص نروید. زمانی که مردی تقاضای ازدواج می کند، باید حداکثر تا یک سال بعد مراسم عروسی را نیز برگزار کند. مگر این که سن شما زیر ۲۵ سال باشد که در این حالت دوره ی نامزدی دو ساله نیز قابل قبول است. اگر نامزدتان از مشخص کردن تاریخ عروسی طفره می رود، بهتر است به فکر شریک زندگی دیگری باشید.

گیریم که شما نامزد کرده و تاریخ عروسی را نیز مشخص کرده اید، آیا از قوانین دوره ی نامزدی و عروسی باخبر هستید؟

همواره نامه، تلفن و ایمیل هایی از شما عزیزان دریافت می کنیم که در آن ها اظهار خوشبختی و شادی می کنید ولی گاهی برخی از شما از اختلافات دایمی با نامزدتان خبر می دهید. می گویید: «خودشو کنار میکشه. انگار فقط من به اون نیاز دارم. چه کار کنم؟»، یا «حالا که نامزدیم، چه قدر باید همدیگه رو ببینیم؟ هنوزم باید ملاقات هامون محدود باشه و مکالمات تلفنی مون کوتاه؟»

 

چگونه دوران نامزدی و مراسم عروسی را با آرامش سپری کنیم

 

این نگرانی ها در میان خانم های جوان شایع است. ویژگی های رابطه ی پیش از نامزدی دختر و پسر، با ویژگی های این رابطه بعد از نامزدی رسمی و ازدواج متفاوت است. بعد از نامزدی، تغییراتی در رفتارتان می دهید – مثلا مرتب به او تلفن می کنید، همه ی علاقه و توجه تان را به او معطوف می کنید. در عمل نیز به خود و دوستان تان کم تر توجه می کنید و… چون از فردای روز نامزدی، خود را زنی شوهردار می پندارید.

ممکن است مرد شما از این که صبح، ظهر و شب شما را ببیند و یا با شما صحبت کند خسته شود. خیال نکنید از نامزدی با شما پشیمان شده، صرفا برای آزادی زمان مجردی دلتنگ شده است. او تا حدی به این آزادی نیاز دارد. دلش می خواهد گاهی تفریح مجردی داشته باشد، تا دیروقت سر کار بماند و این جاست که شما دلخور می شوید.

با به کار بستن «قوانین ازدواج»، می توانید از بروز این حالات پیشگیری کنید. چنانچه در تدارک مراسم ازدواج هستید، همچنان با اعتماد به نفسی و بی تکلف رفتار کنید، در پی معنا بخشیدن به زندگی تان باشید و  سعی کنید درباره ی برنامه های مربوط به عروسی و یا دیگر موارد به نامزدتان نق نزنید.

البته قوانین یافتن همسر مناسب از این جا به بعد کاربردی ندارند. او شما را خواسته، به شما اظهار علاقه کرده
و خواهان ازدواج با شماست. شما یک زوج هستید. پس خیال تان راحت! احتیاجی نیست به فکر محدودیت در ملاقات ها یا کوتاه کردن مکالمات تلفنی باشید. مسلما از آنجا که میخواهید برای مراسم عروسی و آینده برنامه ریزی کنید، بیش از قبل همدیگر را می بینید. معلوم است که باید بیشتر از قبل به او تلفن کنید چون می خواهید درباره ی برنامه های تان صحبت کنید. مهم «رفتار» شماست — آرام، با نمک و دوست داشتنی باشید. اما زندگی شخصی تان را ادامه دهید. به طور ناگهانی به فردی متوقع و سمج تبدیل نشوید، چون در آن صورت به جای دوره ی نامزدی شیرین، ایام پرتنشی را تجربه خواهید کرد. قرار نیست از او فاصله بگیرید چون از بودن با شما لذت می برد. حتی میتوانید بیش از قبل به او تلفن کنید. اما تماس های کوتاه و هدفمند نه به بهانه ی صحبت و یا بحث و مجادله ی طولانی با او. مثلا «سلام، چطوری؟ کارت ها رو سفارش دادم، سه شنبه هم پرو لباسمه. بعدا بهت زنگ میزنم. قربون تو…»

حال کمی درباره ی برنامه ریزی مراسم عروسی صحبت کنیم: پیش از عروسی، بیشتر خانمها کمی عصبی می شوند، چون نکات ریز فراوانی را باید در نظر بگیرند. خانواده ها، دوستان و اقوام، اظهارنظرهای مختلفی می کنند، بنا براین برای خوب برگزار شدن مراسم عروسی زحمت زیادی را باید متحمل شد. سعی کنید با رعایت اعتدال، سلامت روح و جسم تان را حفظ کنید. در صورت کمال گرایی، همه ی اطرافیان از جمله نامزدتان را دیوانه می کنید. اجازه ندهید تصورات رؤیایی که از یک عروسی کامل در سر می پرورانید، شما را از مفهوم اصلی آن منحرف کند. در شرف ازدواج با مرد رؤیاهای تان هستید. فراموش نکنید روز عروسی، صرفا یک روز از زندگی شماست، نه یک فیلم سینمایی. پس چه فرقی می کند اگر گل ها بنفش باشند، نه صورتی؟ چطور می شود اگر به جای عکاس دلخواهتان، از عکاسی دیگری دعوت کنید؟ آیا میخواهید اجازه دهید این مسایل روز شما را خراب کند؟ به منظور هر چه بهتر برگزار شدن مراسم عروسی، با حفظ آرامش، سعی کنید برنامه های تان را براساس اهمیت دسته بندی کنید.

همه ی ما زن هایی را دیده ایم که به خاطر برنامه های عروسی چنان مضطرب و پریشان حال شده اند که اصلا از مراسم لذتی نبرده اند. البته بعدا پشیمانی گریبان شان را گرفته. نگذارید دوستان و خانواده به خاطر مدل چیدن صندلی ها شما را عصبی کنند. اجازه ندهید نگرانی از کیفیت پذیرایی و غذا، خواب تان را برهم بزند. هیچ کس تا به حال در مراسم عروسی گرسنه نمانده است. ضمنا همیشه و همه جا عده ای پیدا می شوند که به عشق ایرادگیری در این گونه مراسم شرکت می کنند. حداکثر تلاش تان را بکنید، اما بدانید که قادر به جلب رضایت همه نیستید. درس بزرگی که بعدها هم به دردتان میخورد این است: «حداکثر تلاشت را بکن و آسوده باش!» بدین ترتیب دیگران نیز شما را سرمشق خود قرار می دهند. همچنین شما نمی توانید میزان و کیفیت مشارکت نامزدتان در برنامه های مربوط به جشن عروسی را تعیین کنید. چنین تلاشی کاملا بیهوده است. بعضی از مردها مایلند در همه کار دخالت داشته باشند. این قبیل مردها از صحبت با یک یا دو عکاسی، مسئول تدارک غذا و یا نوازنده راضی نمی شوند، بلکه باید با چندین نفر صحبت کنند و از میان آن ها بهترین و زبده ترین را انتخاب کنند. برای یافتن بهترین آهنگ عروسی به این در و آن در میزنند و حتی در گل آرایی مجلس هم دخالت می کنند. یک بار است دیگر، پس باید بهترین باشد! چنین مردانی درباره ی ماه عسل نیز دقت و وسواس به خرج می دهند، به بهترین هتلها زنگ میزنند و بهترین و خوش منظره ترین سوئیت را درخواست می کنند. بهترین و دنج ترین میزهای عالی ترین رستوران ها را رزرو می کنند، حتی اگر خیلی گران باشد و جیب هاشان چندان پر پول نباشد.  اگر نامزد شما جزو این دسته مردهاست خوشحال باشید.در چنین حالتی با او همراهی کنید، حتی اگر خودتان به اندازه ی او اشتیاق ندارید. بسیاری از عروس ها این قدر خوش شانس نیستند

نامزد شما ممکن است علاقه و توجه کمی به برنامه های جشن عروسی نشان دهد. از نظر او این مسایل مربوط به خانم هاست. برای او پیوند با خانواده ی شما کافی است.

از چنین مردی نخواهید در برنامه ها مشارکت داشته باشد. بی تفاوتی او را تحلیل نکنید، به او نق نزنید و نخواهید که فعال تر باشد، صرفا بپذیرید که او نبز مانند بسیاری از مردها حوصله ی ریزه کاری های جشن عروسی را ندارد – حتی جشن عروسی خودش را. اگر نامزد شما از این دسته مردهاست، جشن خود را با همفکری خانواده و دوستان برنامه ریزی کرده و خوشحال باشید که شریک آینده ی شما به قابلیت برنامه ریزی تان اطمینان کامل دارد.

با اختلاف نظرها درست برخورد کنید. فرض می کنیم شما و نامزدتان در زمینه ی تعداد مهمان ها اختلاف نظر دارید، شما یک جشن مفصل میخواهید و او طرفدار یک مهمانی ساده است. شما، یک عکاس حرفه ای می خواهید و نامزدتان مایل است از دوستش خواهش کند که با دوربینی ساده از شما عکس بگیرد! بدخلقی نکنید، سروصدا راه نیندازید و نخواهید که حتما حرف خود را به کرسی بنشانید. شاید مهمانی مختصر گرفتن بد نباشد، به خصوص اگر نامزدتان بخواهد با ذخیره ی پول، خانه ای بخرد تا زندگی راحت تری را شروع کنید. به هر حال نکته ی مهم این جاست که باید دلایل او را بشنوید و به نظراتش فکر کنید.

تصورات افسانه ای تان از یک عروسی با شکوه را به او تحمیل نکنید. او مردی است که شما را خواسته، تقاضای ازدواج کرده، نامزدتان است و متعهد شده که بقیه ی عمرش را در کنار شما بگذراند. اگر وی بنا به خواسته ی شما و برخلاف میلی قلبی اش جشن عروسی پرهزینه و مفصلی برای تان بگیرد، درواقع هیچ یک راضی و خرسند نخواهید بود. به علاوه کشمکش و جر و بحث شروع خوبی برای زندگی زناشویی نیست!

بهترین جشن عروسی جشنی است که عروس و دامادی شاد و عاشق داشته باشد. پس اگر شما هم در چنین شرایطی هستید مطمئن باشید که عروسی تان به بهترین نحو برگزار خواهد شد

 

منبع:سفیدک