برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات مطلب

چگونه از اختلافات زناشویی پیشگیری کنیم؟

چگونه از اختلافات زناشویی پیشگیری کنیم؟

راهکارهای پیشگیری از اختلافات زناشویی می تواند شما را در کاهش و پیشگیری از دعواهای خانوادگی یاری برساند. دعواهای پیاپی در رابطه از هر دو نفر شخصیت هایی زودرنج، بی قرار، تحریک پذیر و حساس می سازد. آگاه باشید ناسازگاری، اختلاف، بحث و نزاع در زندگی زناشوئی پیشامدی ساده و بدیهی است. قرار نیست در زندگی هیچ گونه اختلافی وجود نداشته باشد. اما رفتارهای مناسب و برخورد صحیح در زمان دعوا با همسر در فیصله دادن ناراحتی ها به شما کمک شایانی می کند. رفتارهای غلط در دعواهای زناشوئی موجب سرد شدن رابطه می شود. برای کاهش اختلافات و پیشگیری از مشاجرات زناشوئی از راهکارهای زیر استفاده کنید.

صبور باشید و قدرت تحمل داشته باشید.

همسرتان را در زمان هایی که روز خوبی ندارد تحمل کنید و قدرت تحمل خود را بهبود ببخشید. لازم است غرور و خودخواهی خود را کم کنید. زمان های سخت جزئی از زندگی هستند و باید شرایط را تا شرایط مناسب تحمل کرد. در صورتی که بتوانید روزهای سخت را تحمل کنید و صبور باشید، روزهای روشن باز می گردند اما در صورتی که قدرت تحمل کمی داشته باشید و حاضر به صبر نباشید، وضعیت بدتر می شود.

 

قدرت ابراز احساسات کسب کنید.

همیشه زوجین می دانند که یکدیگر را دوست دارند، اما ابراز آن را لازم نمی بینند. بهتر نیست به جای توجه به ضعف ها و نقص ها، نکات مثبت او را به او بگوئیم؟!؟ انتقاد کردن می تواند در رشد دادن یک فرد مفید باشد اما این انتقاد ها تنها در زمانی می تواند به بهبود وضعیت کمک کند که احساسات مثبت خود را نیز بیان کرده باشید و همسرتان فهمیده باشد که شما او را با وجود تمام نقص ها همچنان دوست دارید.

 

هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

زمان مناسب او را پیدا کنید. باید زمان مناسب را برای همسرتان بشناسید. هر خواسته ای که دارید در زمان مناسب بیان کنید و با بیان یک درخواست در زمان نامناسب یک دلخوری عمیق در رابطه تان ایجاد نکنید. فرض کنید همسر شما روز خوبی نداشته است و شما بخواهید راجع به عروسی و جشن دیشب با او صحبت کنید یا زمانی که او مشغول یک کار سخت، در حال عرق ریختن است و کار پیش نمی رود او را سوال پیچ کنید.

 

زمان صحبت های جدی را جدا کنید.

برای صحبت های جدی وقت بگذارید تا ناراحتی هایی که در اداره زندگی بین زن و شوهر وجود دارد، به قسمت های دیگر زندگی نشت کنند. دعواهای حل نشده در مسئله های روزمره می تواند به سادگی باعث شود دلخوری هایی در قسمت های دیگر زندگی بیرون بپرند. اما جدا کردن زمان صحبت های جدی به شما کمک می کند تا دلخوری های این چنینی را به دلخوری های زناشوئیتان داخل نکنید. طرز صحبت با همسرتان نیز بسیار اهمیت دارد.

 

راجع به امروز او سوال کنید.

در طول روز یک زمان مناسب را برای صحبت درباره اتفاقات روز و حال و احوال دوستانه در نظر بگیرید. احوال پرسی های دیگران سطحی و ساده است اما همسر آدم وقتی در جریان زندگی آدم باشد، باعث می شود خانه محلی برای آرامش باشد و آدم احساس تنهایی و بیهودگی نکند. این صحبت ها به میزان زیادی در صمیمیت بین زوجین موثر است. فقط مراقب باشید این صحبت ها و سوال ها با بازجویی اشتباه نشود.

 

رفتارهایی که دوست دارید را تقویت کنید.

در زندگی مشترک لازم است همسرتان بداند که به او اهمیت می دهید و به او توجه می کنید. بنابراین باید بدانید که او به چه چیزهایی علاقه دارد و در فرصت های مناسب بر اساس اولویت آن ها را برایش محیا کنید و همچنین ناراحتی ها را برطرف کنید. شما می توانید این کارها را در زمان هایی که به سمت شما قدم بر می دارد انجام دهید تا به یکدیگر نیز نزدیک تر شده باشید.

 

از همسرتان برای شناخت خودش کمک بخواهید.

شما نباید خیال کنید که تمام نیازهای او را می شناسید و همه چیز او را می دانید. بهتر است از او بپرسید چه نیازهایی دارد و دوست دارد برای او چکاری انجام بدهید. همیشه لازم نیست کادو تولدش به صورت یک سوپرایز باشد، شما می تواند بپرسید چه کادوئی را دوست داشته و هیچوقت دریافت نکرده است و برای آن برنامه ریزی کنید.

 

بگذارید محبت شما را فرزندان و دیگران هم ببینند.

منظور از دیدن محبت شما به یکدیگر روابط خاص زناشوئیتان نیست. اما ابراز محبت به همسرتان در مقابل فرزندانتان اولا در آینده می تواند تصویر بهتری از ازدواج را برای آن ها ترسیم کند. دوما باعث می شود آن ها فکر نکنند بین شما فقط دعوا و کلمات تند رد و بدل می شود. همچنین ابراز احساسات در مقابل دیگران باعث می شود همسرتان از عزت نفس بیشتری در جمع برخوردار شود و اعتماد بنفس بیشتری داشته باشد. این قضیه در اداره خانه نیز به شما کمک خواهد کرد.

 

بجای مخالفت پیشنهاد بدهید.

وقتی با یک نظر همسرتان مخالفید بجای مخالفت با او سعی کنید یک چیز جدید به او پیشنهاد بدهید. سپس پیشنهاد خودتان را با نظر او از نظر فواید و مشکلات بررسی کنید و در آخر به یک نتیجه گیری مشترک برسید. اینطور مشکلات بجای رها شدن در رابطه حل می شوند و دلخوری های عمیق نمی سازند.

 

مشورت را فراموش نکنید.

در مشورت کردن مراقب باشید با افراط کردن مشکل را عمیق تر نکنید. مشورت کردن در مسائل مهم زندگی کاربرد بسیاری دارد. همچنین می توانید در زمان هایی که صحبت خاصی وجود ندارد و تمایل به صحبت کردن دارید صورت پذیرد. مشورت کنید اما حد اعتدال را رعایت کنید. شاید لازم باشد بیشتر درباره ارتباط صحیح با همسر تان بخوانید.

 

منبع : هنرزندگی

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا